Fyzikální kabinet
- Mechanika
- Molekulová fyzika
- Kmitání a vlnění
- Elektřina a magnetizmus
- Optika
- Mikrosvět
Ukážeme lom ke kolmici i lom od kolmice. Zároveň je vidět i paprsek odražený.
Můžeme ukázat i úplný odraz.
Lze i měřit index lomu. Úhel dopadu volíme 30°, 40°, 50°, 60°. Paprsek musí dopadat do středu půlválcové desky a přesnost úhlu dopadu si hlídáme na úhlu odrazu (odražený paprsek je na úhloměru trochu vidět. Ze Snellova zákona počítáme index lomu. Pokud chceme vyrovnané výsledky, počítejme jej na 2 platné číslice, stejně jako jsou na 2 platné číslice měřeny úhly. Pak bude stále vycházet 1,5 nebo 1,4.
Při větší pečlivosti může vyjít 1,48 ± 0,04.
Zelené laserové ukazovátko uchycené ve stojanu namíříme šikmo do vody s trochou mlíčka do kávy. Špejlí ukážeme směr paprsku ve vzduchu a na hladině vody je pak vidět lom.
Obměna: Nádoba je nejprve bez vody a stopu paprsku na dně označíme např. mincí. Pak nalijeme vodu s mlékem a po uklidnění hladiny vyhodnotíme, jak se stopa posunula. Můžeme dále přilévat.
Červený laserový paprsek se při průchodu hranolem dvakrát láme. Poprvé ke kolmici a podruhé od kolmice. Po průchodu hranolem má paprsek odchylku (deviaci) od původního směru.
Červený laserový paprsek se při průchodu planparalelní deskou dvakrát láme. Poprvé ke kolmici a podruhé od kolmice. Po průchodu deskou je paprsek s původním směrem rovnoběžný, jen trochu posunutý. Tak je trochu posunutý svět za oknem při šikmém pohledu.
Důkaz rovnoběžnosti lze provést přes Snellův zákon. Výpočet velikosti posunutí je spíše do semináře.