Fyzikální kabinet
- Mechanika
- Molekulová fyzika
- Kmitání a vlnění
- Elektřina a magnetizmus
- Optika
- Mikrosvět
Na učitelském stole otevřeme lahev např. s benzínem. Ať se v průběhu dalších minut postupně hlásí studenti, kteří ucítí benzín. Demonstrujeme difúzi v plynech.
Do kádinky s vodou vhodíme pár zrníček manganistanu. Demonstrujeme difúzi v kapalině.
Na siloměr o rozsahu 1 N zavěsíme skleněnou destičku, abychom změřili tíhu destičky.
Destičku pak odtrháváme postupně z hladkého stolu.
Z vodní hladiny a od druhého skla suchého a navlhčeného. Přilnavost k navlhčenému sklu je tak velká, že se pružina siloměru dost protáhne a pak při odtržení se skleněná destička vymrští a ze siloměru spadne. Měla by padat na měkkou podložku.
Do svěráku si upevníme olověnou trubku a pilníkem zarovnáme řez. Postup zopakujeme i s druhou trubkou a oba kusy k sobě silně přitlačíme. Spojí se a drží spolu. Poznámka: Řezy je třeba zapilovat tak, aby byly rovné.
Připravíme si dva odměrné válce o rozsahu 25 ml. Do jednoho nalijeme např. 10 ml vody a do druhého 10 ml lihu. Obě kapaliny pak slijeme a protřepáme. Ve válci teď bude směs vody a lihu o objemu menším než 20 ml. Demonstrovali jsme, že Molekuly vody se vtěsnaly mezi molekuly ethanolu.
Na obvodu projekční plochy umístíme magnetické lišty tak, aby se „molekuly“ od nich odpuzovaly. Stavěcími štouby vyrovnáme projekční plochu vodorovně.
Na plochu umístíme do jedné poloviny zelené „molekuly“ a do druhé poloviny červené „molekuly“, aby vzniklo ostré rozhraní. Po zapnutí fukaru se molekuly postupně promíchají. Demonstrovali jsme difúzi v plynu.
Projekční plochu rozdělíme příčkou s mezerou. Do jedné poloviny narovnáme molekuly. Po zapnutí fukaru molekuly unikají otvorem z nádoby. Koncentrace se postupně na obou stranách vyrovnají.
Nad projekční plochu umístíme polopropustnou přepážku. Do jedné poloviny položíme 4 větší oranžové „molekuly“ a do druhé poloviny dáme asi 15 malých zelených „molekul“. Po zapnutí fukaru zelené pronikají přepážkou mezi oranžové, ale oranžové do poloviny zelených nikoli. Demonstrujeme osmózu. Poznámka: Pokud zelené nepronikají mezi oranžové, je třeba přidat zelené molekuly (zvýšení tlaku).
Stlačíme pístem zelené molekuly a píst pustíme. Nárazy molekul píst odsunou. Demonstrujeme vznik tlaku plynu.
Mezi zelené vložíme velkou Brownovu částici a po spuštění fukaru pozorujeme Brownův pohyb. Je třeba upozornit, že reálně je Brownova částice asi o čtyři řády větší než molekuly.
Pístem začneme molekuly opět stlačovat. Postupně demonstrujeme strukturu plynného skupenství, kapalného skupenství a pevného skupenství (dvourozměrný krystal).